ZAPROSZENIE

W związku z rocznicą koronacji Jadwigi na Króla Polski (16.10.2017) zapraszamy do włączenia się w obchody tej rocznicy w swoich lokalnych wspólnotach. Szczególnie gorąco zapraszamy tych, którzy w tym czasie będą w Krakowie na Mszę św. do katedry wawelskiej w poniedziałek (16.10.2017) na godz. 17.30.

 

W poniedziałek 16 października przypada rocznica koronacji Jadwigi na Króla Polski, która była uroczyście obchodzona w Katedrze Wawelskiej. Św. Jadwiga Królowa mimo młodego wieku okazała się bardzo mądrym i dalekowzrocznym politykiem i stanowi niedościgły wzór polityka kraju katolickiego jakim jest Polska. Mimo, że przez ostatnie dziesięciolecia doświadczani jesteśmy brakiem polityka mogącego choć w niewielkim stopniu sprostać wyzwaniu uobecnienia tego niedościgłego wzoru, z nadzieją oczekujemy chwili gdy w Polsce kandydaci na Premiera czy Prezydenta, w Katedrze Wawelskiej, będą wypraszać dar mądrości kierowani słowami Chrystusa wypowiedzianymi do Jadwigi „Fac Quod Vides”. Wśród ogromnej liczby wielkich dokonań naszej św. Jadwigi Królowej nie możemy, dzisiaj u początku XXI wieku, wieku ustawicznego kształcenia, zapomnieć o tym tak bardzo znaczącym dokonaniu w kontekście tworzonej Unii Europejskiej. To właśnie św. Jadwiga stoi u początku pierwszej europejskiej Unii, Unii Korony Polskiej i to dzięki ofiarowaniu przez Nią prywatnych klejnotów i kosztowności jak też zapisowi testamentowemu był możliwy  rozwój uniwersyteckiego kształcenia w Polsce jak też rozwój nowoczesnej nauki polskiej.  Od wieków też mieszkańcy, nie tylko miasta Krakowa, pamiętają o Tej, która prywatne kosztowności przeznaczyła na kształcenie elity Korony Polskiej. Nie jest też przypadkiem, że student Uniwersytetu Jagiellońskiego (Akademii Krakowskiej), Papież Jan Paweł II wyniósł na ołtarze św. Jadwigę Królową. Podobnie my, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego i AGH, pamiętając o spłaceniu długu wdzięczności względem św. Jadwigi Królowej założyliśmy w dalekiej Australii the Queen Jadwiga Foundation (QJF). QJF działając nie tylko w Australii ale też w środowisku polonijnym i uniwersyteckim całego świata położyła bardzo duże zasługi w przypominaniu zasług św. Jadwigi Królowej i obchodzeniu święta 8 czerwca jak też rocznic koronacji 16 października.

Nie może zabraknąć też środowisk robotniczych, szczególnie tych spod znaku Solidarności czy też środowisk wsi polskiej jako, że św. Jadwiga Królowa troszczyła się o Lud polski o czym świadczy przekaz dotyczący tak bardzo dla Jadwigi charakterystycznego obrazu miłości ujętego w słowa „któż im łzy powróci” czy też „stopka Jadwigi” upamiętniająca akt  wsparcia młodego robotnika znajdującego się w bardzo trudnej sytuacji życiowej czy też legendarny „kontusik Jadwigi”. Czy za szpitale wznoszone przez Panią Wawelską, jak ten do dziś zachowany w Bieczu, nie powinni dziękować pracownicy służby zdrowia i pacjenci?

Podarunki QJF

  • Kosz: biła lilia symbolizująca Lilię Wawelu otoczona czerwonymi różami, symbol miłości członków QJF; szarfa z napisem Rocznica koronacji Jadwigi, dziękujemy, QJF Australia
  • Instytut Badań nad Rozumieniem im. św. Jadwigi Królowej,  w zaadoptowanym pomieszczeniu
  • Wykład na Festiwalu Śląskim w Katowicach
  • Przygotowywane rozdziały do najnowszej książki naukowej w SQJRIU
  • Akcja informacyjna dotycząca obchodzonej rocznicy

 

 

 

  

Copyright the Queen Jadwiga Foundati 

Adres:

The Queen Jadwiga Foundation

P.O. Box 654, Toorak, VIC 3142

Australia