QJFStruktura QJFQJF KioskQJF BiuletynQJF GaleriaQJRIUMembership

Perła świętej Jadwigi Królowej

Bezpośrednią inspiracją do odtworzenia (kopii) racjonału było zdarzenie, które miało miejsce w drugi dzień świąt Wielkanocnych 2002 roku w Australii.

Korzystając ze słonecznej pogody wybraliśmy się na Philip Island. W drodze powrotnej omal nie doszło do wypadku. Jadąc z szybkością około 100km/h w zapadającym pólmroku zajęci byliśmy rozmową o naszej Fundacji, ponieważ na tym odcinku drogi (po obu stronach jest ogrodzenie) nie spodziewaliśmy się napotkać żadnej niespodzianki. Nagle na samym środku drogi zobaczyliśmy spokojnie stojącego baranka. W ostatniej chwili udało się zatrzymać samochód tuż przed stojącym i nie zważającym żadnej uwagi na grożące mu niebezpieczeństwo, barankiem. Baranek spokojnie spoglądał na nas zupełnie nie zamierzając ruszyć się z drogi. Wysiedliśmy z samochodu aby zobaczyć czy gdzieś w pobliżu nie ma przerwy w ogrodzeniu i czy nie udało by się usunąć go z drogi. Po chwili jednakże, baranek zaczął przebiegać z jednej strony jezdni na drugą, stanowiąc poważne zagrożenie na drodze. Ostrzegliśmy nadjeżdżającego motocyklistę, który obiecał zawiadomić kogoś kto mógłby usunąć baranka z drogi. Ponieważ mimo kilkunasominutowego oczekiwania żaden samochód nie nadjechał postanowiliśmy podjechać do pobliskiego osiedla aby uzyskać jakąś pomoc w celu usunięcia baranka z drogi. Na szczęście udało nam się natrafić na samochód któregoś z farmerów, który obiecał natychmiast zająć się tą sprawą.

Być może to zdarzenie nie miało by takiej wymowy gdyby nie fakt, że był to okres świąt Wielkanocnych. W drodze powrotnej zastanawialiśmy się czy jest jakiś przedmiot lub zdarzenie z życia świętej Jadwigi w którym baranek był by uobecniony w jakiejkolwiek formie. Nagle uświadomiliśmy sobie, że na racjonale św Jadwigi Królowej Baranek zajmuje centralną pozycję w kompozycji racjonału. Tak narodził się pomysł zbierania perełek na wykonanie kopii racjonału.

Solidne ogrodzenie stanowi przeszkodę która skutecznie chroni przed przypadkowym wydostaniem się zwierząt.

 

         

Odcinek drogi gdzie miało miejsce opisywane zdarzenie

 

         

 

Philip Island jest położona w pobliżu Melbourne i posiada znaczne walory turystyczne. Philip Island jest jedynym miejscem gdzie żyją meleńkie pingwiny. Widoczne w oddali niewielkie wyspy są schronieniem dla stada fok.

 

 

 

Back

Adres:

The Queen Jadwiga Foundation

P.O. Box 654, Toorak, VIC 3142

Australia