QJFStruktura QJFQJF KioskQJF BiuletynQJF GaleriaQJRIUMembership

PRZESLADOWANIE W AUSTRALII

 

DYSKRYMINACJA AMBASADY AUSTRALIJSKIEJ W WARSZAWIE

 

  1. Kwalifikacja w celu otrzymania wizy wjazdowej. Aby być zakwalifikowanym do otrzymania wizy wjazdowej musieliśmy spelnić bardzo ‘dziwne’ kryteria. Na liście którą nam prezentowano w ambasadzie w Warszawie wyszczególnione były te kategorie profesjonalistów, którzy są potrzebni w Australii. Chodziło głównie o wysoko kwalifikowanych inżynierów i informatyków. Ponadto rządano posiadania wyższego wykształcenia jak również dobrego doswiadczenia zawodowego. Wszystko to musiało być udokumentowane (musielismy dostarczyć dużą liczbe dokumentów potwierdzających każdy żądany wymóg). Był to ogromny drenaż mózgów i to z kraju który dopiero wydobywał sie z dna gospodarczego spowodowanego pozostawaniem w komunistycznej niewoli na skutek układu Churchill, Roosevelt, Stalin. Należy również zaznaczyć, że ogromna zapaść gospodarcza naszych krajów spowodowana była sankcjami krajów ‘Zachodu”. O ile nam wiadomo od przyjeżdżających z innych krajow nikt nie wymaga aby mieli wysokie kwalifikacje zawodowe i wyższe wykształcenie. W Australii zaraz po przyjezdzie kierowani są na różne kursy specjalistyczne a w szczególności na uniwersytety. Wielu z nich uniwersyteckie dyplomy uzyskuje pracując na Australijskich rządowych dobrze płatnych posadach.

 

  1. Bardzo dziwny sposób przyjmowania do profesjonalnego stowarzyszenia inżynierów australijskich. Bedąc w Polsce zmuszeni bylismy wniesć wysoką opłate (kilkaset dolarów) po to tylko aby nasza kandydatura do Institution of Engineers, Australia była rozpatrywana. Ponadto żądano też dużej liczby dokumentów, które należało przesłać do Australii. Powodowało to także narażanie nas na duże koszty materialne (w tym czsie kurs dolara był niezmiernie wysoki). Odpowiedz dostałem dopero po upływie kilku miesiecy (15 January) i zakwalifikowano mnie jako ‘graduate’ (czyli ‘swieżo upieczony’ inżynier po studiach) mimo iż miałem duże zawodowe doswiadczenie (10 lat pracy zawodowej) i kilka profesjonalnych publikacji. Okazało sie rowniez, ze przynaleznosc do stowarzyszenia inzynierow wcale nie była potrzebna do otrzymania pracy lub tez czegokolwiek.

 

  1. Bardzo poniżajace badania medyczne. W ambasadzie australijskiej w Warszawie starajacy sie o wyjazd do Australii kierowani byli na kosztowne i bardzo poniżajace badania lekarskie. Jako Polacy (Slowianie) musielismy udowadniać że nasza rasa nie jest skażona jakims medycznym uszcerbkiem. W Australii niemal na każdym kroku stykamy sie z przejawami tego typu rasizmu. W Warszawie była to chyba jedyna ambasada gdzie takie poniżajace badania medyczne były prowadzone. Protestowalismy w tej sprawie u obecnego Attorney General. Otrzymalismy bardzo arogancka odpowiedz.

 

 

 

Home

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation

Adres:

The Queen Jadwiga Foundation

P.O. Box 654, Toorak, VIC 3142, Australia