8 CZERWCA 
SWIETO SW. JADWIGI KROLOWEJ

Święto św. Jadwigi Królowej

7 i 8 czerwca 2009

W tym roku obchodziliśmy święto św. Jadwigi Królowej w dniach 7 czerwca i 8 czerwca. W dniu 7 czerwca mieliśmy piękną Mszę św. w katedrze św. Patryka w Melbourne. Koncelebrowana msza została odprawiona przez Ks. Arcybiskupa Denisa Harta, który bardzo ładnie w kazaniu nawiązał do naszej świętej Królowj. Mszy św. towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu chóru katedralnego. Msza św. rozpoczęła się psalmem takim jaki zapewne był śpiewany przez psałterzystów w katedrze na Wawelu. To podarunek od Ks. Arcybiskupa Harta i chóru katedralnego. Było nam bardzo miło gdyż w wypełnionej katedrze było wielu melberneńczyków jak również, i co jest może najważniejsze, katolików z krajów azjatyckich. Katedra położona jest w sąsiedztwie Wiktoriańskiego Rządu i Parlamentu tak, że wielu pracowników rządu bierze udział we Mszy św. Święta Jadwiga Królowa jest patronką polityków i było nam bardzo miło, że australijscy politycy byli obecni na Mszy św. ku czci św. Jadwigi Królowej.

W dniu 8 czerwca odprawiona była Msza św. w katedrze św. Patryka w Melbourne o godz. 9-tej rano. Mimo że, w tym roku w tym dniu był „public holiday” i wielu melberneńczyków wyjechało z Melbourne to i tak na Mszę św. przybyło wiele osób. Było nam ogromnie miło widzieć rozmodlonych wiernych, którzy byli niezmiernie uradowani słuchając w kolejnym dniu o świętej Polskiej Królowej.

W ramach przygotowania do obchodów święta odbył się wykład w Ministerstwie Edukacji w Melbourne i przygotowywany jest pierwszy numer International Journal of Understanding poświęcony naszej ukochanej Patronce.

Rozesłaliśmy „ulotkę” do większości polonijnych organizacji na całym świecie przypominającej o święcie 8 czerwca.

Rozesłaliśmy „ulotkę” do rektorów wszystkich wyższych uczelni Krakowa przypominającą o wielkim darze św. Jadwigi Królowej dającym polskiemu narodowi europejską kulturę, wielkich uczonych, rzesze absolwentów jak również żakowskie tradycje.

Był również rozprowadzany kolejny numer biuletynu QJF „Fac Quod Vides” wśród lokalnej społeczności.

W wielu kościołach na całym świecie odprawiane były uroczyste Msze św. Cieszy nas to, że nasz Naród włącza się w obchody święta św. Jadwigi Królowej.

 

Msza święta w Katedrze św. Patryka w Melbourne

Widok ogólny na katedrę św. Patryka w Melbourne

W tym roku świętowaliśmy święto św. Jadwigi Królowej w wypełnionej katedrze św. Patryka. Ks. Arcybiskup D. Hart uświetnił swą obecnością to na stałe wpisujące się w tradycję melberneńskiej katedry święto. W katedrze tej znajdują się również prochy Arcybiskupa Sir. Francisa T. Little’a (zmarłego w 2008 roku), który był honorowym członkiem the Queen Jadwiga Foundation.

  

Msza św. z kazaniem o św. Jadwidze

Po Mszy św. spotkanie dyrektora dr. Z. Les z Ks. Arcybiskupem D. Hartem

.Msza święta w Katedrze na Wawelu, Kraków, Polska

W dniu 7 czerwca 2009 została odprawiona uroczysta Msza św. w Katedrze Wawelskiej podczas której zostały wręczone „Perełki-Statuetki 2009”. Wręczenia dokonał ks. Prałat Z. Sochacki.

  

Msza św. w Katedrze Wawelskiej z pięknym kazaniem ks. dr hab. Jacka Urbana, prof. PAT, koncelebrowana przez ks. prof. dr hab. Adama Kubisia, ks. prałats Zdzisławs Sochackiego i ks. infułata Janusza Bielańskiego. Bardzo dziękujemy ks. prof. J. Urbanowi za piękne kazanie a w szczególności ks. prałatowi Z. Sochackiemu za osobisty wkład do okazałości tej uroczystości. Od dawna przez nas oczekiwana chwila złożenia czerwonej różyczki dla naszej Pani Wawelskiej przez każdego uczestnika wawelskiego spotkania. Bylibyśmy niezmiernie wdzięczni gdyby wręczanie różyczek stało się tradycją wawelskich spotkań ze św. Jadwigą Królową.

 

 

Słowo księdza Prałata Z. Sochackiego przed wręczeniem perełek-statuetek. W zastępstwie Królowej Roku we wręczaniu perełek asystuje królowa ze szkoły w Żegocinie. Królowa Roku Monika Sadowska była obecna na tej uroczystości. Laureatki tegorocznej nagrody (Anna Hutek, Agnieszka Juszczak, Marta Basznianin i Agata Mielczarek). Serdecznie gratulujemy. Laureatki perełki statuetki otrzymują „life membership” w QJF.

 

  

Najmłodsza i najbardziej urocza laureatka perełki-statuetki wraz z rodzicami. Przedstawiciele QJF p. dyrektor M. Grzankowska i p. dyrektor J. Piskor wręczają okolicznościowe dyplomy.

 

.

Zgodnie z tradycją, kosz czerwonych róż od QJF dla naszej ukochanej Patronki. Mała Jadwisia córka laureatki perełki-statuetki p. dr. Agaty Flagi reprezentuje najmłodsze Jadwigowe pokolenie.  

 

Więcej informacj na stronie Rodziny Szkół Świętej Jadwigi Królowej: http://www.rodzinajadwigiwawelskiej.pl/

 

 

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation