8 CZERWCA 
SWIETO SW. JADWIGI KROLOWEJ

Święto św. Jadwigi Królowej

8 czerwca 2010

W dniu 8 czerwca odprawiona została Msza św. o godz. 13 w Katedrze św. Patryka w Melbourne. Było nam ogromnie miło widzieć rozmodlonych wiernych, którzy słuchali o świętej Polskiej Królowej.

 

W wielu kościołach na całym świecie odprawiane były uroczyste Msze św. Cieszy nas to, że nasz Naród włącza się w obchody święta św. Jadwigi Królowej.

 

W ramach przygotowania do obchodów święta rozesłaliśmy ulotkę informującą wraz z kolejnym biuletynem QJF Fac Quod Vides do większości polonijnych organizacji na całym świecie przypominającej o święcie 8 czerwca. Biuletyn QJF był również rozprowadzany wśród lokalnej społeczności.

 

Msza święta w Katedrze św. Patryka w Melbourne

     

Widok ogólny na katedrę św. Patryka w Melbourne            Nasze ulotki informacyjne szybko się „rozeszły”

W Australii św. Jadwiga Królowa staje się coraz bardziej znana za sprawą działalności informacyjnej naszej fundacji. 8 czerwca jest dobrą okazją do przypomnienia społeczności australijskiej o św. Jadwidze Królowej jako świętym Kościoła Katolickiego który patronuje politykom, studentom jak również jest patronem naszego Narodu.  Katedra melberneńska która nosi imię irlandzkiego patrona św. Patryka jest niejako naturalnym miejscem obchodzenia święta Patronki naszego Narodu. Katedra umiejscowiona w pobliżu środowiska uniwersyteckiego (Melbourne University, Australian Catholic University) jak również w pobliżu Parlamentu Rządu Wiktoriańskiego, jest miejscem gdzie spotykają się na modlitwie tak pracownicy uniwersytetów, studenci jak również parlamentarzyści i członkowie rządu. Mamy nadzieję że św. Jadwiga Królowa wkrótce podbije serca tych środowisk i na stałe zagości w pięknej melberneńskiej katedrze.

                        

Mimo że katedra podczas święta Patrona naszego Narodu nie była wypełniona tak jak w czasie uroczystości żałobnych związanych z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem to widok rozmodlonych australijczyków pokazuje że św. Jadwiga Królowa staje się świętym całego Kościoła Katolickiego. Co nas najbardziej cieszy to fakt że w porównaniu z innymi świętymi, którzy „reklamowani” są przez księży i kościelnych hierarchów, św. Jadwiga Królowa trafia do serc dzięki przykładowi grupy katolickiego laikatu. Bardzo charakterystyczna jest nieobecność na Mszy św. tzw. działaczy społecznych, żołnierzy tzw. AK i zakonników tzw. polskiego pochodzenia. Odnosiliśmy wrażenie że tak „pięknie” zorganizowana uroczystość pogrzebowa była dużo wcześniej przygotowywana. Pragniemy podkreślić że jest to być może tylko nasze wrażenie jednakże „popularność” mszy pogrzebowych w Melbourne daje wiele do myślenia.

 

Msza święta w Katedrze na Wawelu, Kraków, Polska

W dniu 8 czerwca 2010 została odprawiona uroczysta Msza św. w Katedrze na Wawelu w Krakowie. W tym roku pęk czerwonych róż od QJF został wpleciony w piękną kompozycję kwiatową przygotowaną przez panią M. Kuś. Staje się już tradycją składanie czerwonej róży na ołtarzu naszej ukochanej Patronki.

   

 

Mszę św. koncelebrowaną odprawił ks. prof. J. Urban. Piękne kazanie ks. Profesora na długo pozostanie w naszej pamięci. Mogliśmy słuchać za pośrednictwem „tv internetowej”. W tym roku po raz pierwszy odbyła się procesja z relikwiami Pani Wawelskiej. Było to dla nas wszystkich bardzo wzruszające przeżycie. Laureaci statuetki-perełki modlili się m.in. za szkoły jadwigowe, Sodalicję i QJF.

   

 

Po Mszy św. zostały wręczone „Perełki-Statuetki 2010”. Wręczenia dokonał ks. prof. J. Urban. Na zdjęciach poniżej moment wręczenia statuetki-perełki laureatom: B. Kamionce, M. Rutkowskiej i W. Żelowskiej.

   

 

W tym roku po raz pierwszy miało miejsce wręczenie skarbu wiary na ręce obecnej Królowej Roku D. Wasilewskiej. Wręczenia dokonał Dyrektor J. Piskor. Królowa Roku Dominika z krzyżykiem i kolegami z II Liceum Ogólnokształcącego w Siedlach. Dominika pięknie się prezentuje i wiemy że już zaskarbiła sobie wdzięczność wielu uczniów nie tylko w Polsce. W tle sarkofag króla Władysława Jagiełły stanowi dopełnienie kazania ks. prof. J. Urbana nawiązującego do zwycięstwa pod Grunwaldem. Bardzo cieszy fakt że uczniowie pamiętają o tym tak doniosłym dla naszego narodu wydarzeniu. Mimo że w Polsce tak wiele nikłych zwycięstw obchodzonych jest tak bardzo uroczyście to jednak warto przypomnieć że nie byłoby cudu nad Wisłą gdyby nie Jadwigowy cud Grunwaldu. Jednakże jest nadzieja, że mając takich uczniów jak w naszych szkołach Jadwigowych (pod przewodnictwem Królowych Roku) wydarzenia takie jak Grunwald będą częścią nowego patriotyzmu Jadwigowego pokolenia. Pamiętajmy że bez nauczycieli takich jak pani L. Krzyżosiak, czy pani M. Grzankowska szkoły Jadwigowe byłyby jak „miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący”. Jednakże największe słowa uznania będziemy zawsze kierować do dyrektorów szkół, którzy w tych trudnych czasach wykazują niemało odwagi aby skarb wiary był najcenniejszym klejnotem procesu edukacyjnego.

 

 

W tym roku wybór Krolowej Roku odbył się w czerwcu. Jury miało bardzo trudne zadanie. Wszystkie kandydatki prezentowały się doskonale, jednakże Natalia Marek w sposób bardzo przekonywujący pokazała że w tym roku korona jej się należy. Gratulujemy nowo wybranej królowej i życzymy spełnienia wszystkich marzeń, opieki św. Jadwigi Królowej jak również tego aby ten rok jej panowania był dla nas wszystkich rokiem szczęśliwym. Dziękujemy wszystkim królewnom i życzymy aby w następnym roku św. Jadwiga Królowa obdarowała je tytułem Królowej Roku.

   

 

 

 

 

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation