8 CZERWCA 
SWIETO SW. JADWIGI KROLOWEJ

Święto św. Jadwigi Królowej

8 czerwca 2012

Jak co roku, w dniu 8 czerwca odprawiona została Msza św. o godz. 13 w Katedrze św. Patryka w Melbourne. Było nam ogromnie miło widzieć wielu polityków jako że św. Jadwiga Królowa jest Patronką polityków.

 

W wielu kościołach na całym świecie odprawiane były uroczyste Msze św. W Polsce odprawiane były uroczyste Msze św we wszystkich parafiach p.w. św. Jadwigi Królowej.

 

Msza święta w Katedrze św. Patryka w Melbourne

 

Widok ogólny na katedrę św. Patryka w Melbourne

8 czerwca, w święto św. Jadwigi Królowej odprawiono Msze św. w Krakowie, Melbourne i w wielu kościołach na wiecie.

00

Na zdjęciu Msza św. w Katedrze św. Patryka (8 czerwca 2012)

W dniu 8 czerwca, w katedrze św. Patryka w Melbourne została odprawiona Msza św. koncelebrowana. Mimo wielu utrudnień jakie napotkaliśmy w przekazywaniu informacji o obchodzeniu święta św. Jadwigi Królowej jako Patrona Polski, patrona polityków i ludzi nauki, katedra była wypełniona wiernymi. Bardzo rzadko się zdarza aby w powszedni dzień tak wielu wiernych uczestniczyło we Mszy św. Ks. rektor G. Gaweł nie zawiódł naszych oczekiwań i wziął udział w koncelebracji Mszy św. Na początku ksiądz australijski przypomniał o tym, że w dniu 8 czerwca obchodzimy święto św. Jadwigi Królowej jako Patrona polityków i ludzi nauki. Na Mszy św. byli obecni pracownicy rządu wiktoriańskiego, parlamentarzyści jak również ludzie nauki i studenci. Po Mszy św. świętowaliśmy w hotelu Hyatt położonym obok katedry. Wybraliśmy hotel Hyatt gdyż znajdujący się tam fortepian pozolił na wykonanie krótkiej improwizacji nawiązującej do tego święta przez prof. Z. Lesia. Sprawa uczestnictwa księdza z polskiego ośrodka duszpasterskiego w sprawowanej Mszy św. w katedzrze św. Patryka to takie proste i jakże wymowne. Obchody święta Patrona Polski, polityków i ludzi nauki w katedrze św. Patryka mają jeszcze inny bardzo znaczący wydźwięk. Jest to jedna z nielicznych okazji gdzie my jako Naród polski jesteśmy ukazywani w zupełnie innym świetle aniżeli tak jak to dotychczas bywało - naród żołnierzy tułaczy, powstańców, robotników i kosynierów. Ten ukazywany dotychczas bardzo negatywny stereotyp kładzie się cieniem na sposób postrzegania Polaków jako zdziwaczałej grupy walczącej z wiatrakami. To jakaś anty-donkiszoteria w której to nie rycerz ale ta czy inna grupa straceńców walczy za wolność taką czy inną. A tu nagle w samym sercu Melbourne świętujemy święto świętego polskiego Króla zapraszając elitę melberneńską do wspólnego świętowania. To musi szokować. Oni takiej Polski nie znają. Bo niby skąd mogą znać. To robi wrażenie. Ale nie tylko, to zaczyna imponować, to przemawia i to zaczyna się podobać. O św. Jadwidze Królowej możemy bez żenady powtórzyć za Wyspiańskim: „Jesteś dla Polski złotą różą, gwiazdą w szafirów skłonie...”.

 

Msza święta w Katedrze na Wawelu, Kraków, Polska

W dniu 30 maja 2012 została odprawiona uroczysta Msza św. w Katedrze na Wawelu w Krakowie o godz. 10. Na zdjęciach: przedstawiciel komitetu organizacyjnego obchodów kpt. Sulatycki z ks. Prałatem Sochackim, proboszczem katedry wawelskiej, oraz młodzież uczestnicząca we Mszy św. w Katedrze Wawelskiej.

k03 Z08 Z09 

 

Co roku QJF dekoruje ołtarza z relikwiami św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej. W tym roku nasza dekoracja zawierała symboliczne elementy, czerwone róże i białe lilie. W dniu 5 czerwca z okazji 15-tej rocznicy kanonizacji św. Jadwigi Królowej, w Krakowie w Katedrze Wawelskiej została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i UJPII, pracowników naukowych i studentów. Msza św. 8 czerwca w katedrze wawelskiej była bardzo podniosłym wydarzeniem i kulminacyjnym punktem obchodów 15-lecia kanonizacji św. Jadwigi Królowej. Mimo EURO2012 w wielu parafiach na terenie Polski i nie tylko obchodzono uroczyście święto 15-tej rocznicy kanonizacji naszej Patronki.

  

Piękne czerwone róż od QJF został ‘wplecione’ w piękną kompozycję kwiatową z bialymi liljami (M. Kuś). Składanie czerwonej róży na ołtarzu naszej ukochanej Patronki jest już tradycją.

 

 

 

 

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation