8 CZERWCA 
SWIETO SW. JADWIGI KROLOWEJ

Święto św. Jadwigi Królowej

8 czerwca 2014

W Australii, z okazji święta św. Jadwigi Królowej, w katedrze melberneńskiej, jak również w ośrodkach polonijnych na świecie, odprawione były uroczyste Msze święte w dniu 8 czerwca. Jak co roku zostały wysłane zaproszenia do udziału w uroczystościach w katedrze na Wawelu i zachęta do obchodzenia tego święta w lokalnych ośrodkach, do większości polonijnych skupisk całego świata.

Msza święta w katedrze melberneńskiej

 

 

Widok ogólny na katedrę melberneńską

Jak co roku, aby lepiej przygotować się do obchodów kolejnej rocznicy kanonizacji naszej ukochanej Patronki, przez dziewięć dni odmawialiśmy w katedrze nowennę do św. Jadwigi Królowej przy głównym ołtarzu w połączeniu z codzienną mszą św o godz 13-tej. Nowenna Jadwigowa stwarza piękny modlitewny nastrój, ubogaca refleksją nad znaczeniem Jadwigowej świętości i uczy podążać za przykładem Pani Wawelskiej.

8 czerwca jest dobrą okazją do przypomnienia społeczności australijskiej o św. Jadwidze Królowej jako świętym Kościoła Katolickiego, który patronuje politykom, studentom jak również jest patronem naszego Narodu. W tym roku po raz pierwszy rozdawaliśmy, przed rozpoczęciem mszy świętej, biuletyn informacyjny QJF-u w którym zamieściliśmy homilię kanonizacyjną św. Jadwigi Królowej wygłoszoną przez św. Jana Pawała II. Zamieściliśmy też zdjęcie św. Jana Pawła II z św. Jadwigą Królową i kilka zdjęć: perełki, wręczenie statuetek-perełek, Królowe Roku z krzyżykiem ‘skarb wiary’. W Australii i w Melbourne o św. Jadwidze Królowej prawie się nie wspomina. Jesteśmy jedynym źródłem informacyjnym o św. Jadwidze Królowej. W katedrze melberneńskiej mieliśmy bardzo miłe komentarze na temat św. Jadwigi Królowej po przeczytaniu naszego biuletynu. Mile zaskoczyły nas słowa młodego Chińczyka który po przeczytaniu biuletynu powiedział po polsku ‘królowa Jadzia’, gdyż znał, jak twierdził, już wcześniej naszą królową z naszych poprzednich spotkań w katedrze. Dzięki tej naszej inicjatywie wielu melbernian przekonuje się do św. Jadwigi Królowej
 

Dzięki działalności informacyjnej QJF św. Jadwiga Królowa staje się coraz bardziej znana w Australii wśród różnych nacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród krajów azjatyckich.

 

Uczestinczący we mszy św. z zainteresowaniem czytali biuletyn QJF a także zadawali wiele pytań.

Uroczysta msza św. w dniu 8 czerwca, która w tym roku wypadła w niedzielę, koncelebrowana była przez JE arcybiskupa D. Harta, oraz dziekana katedry melberneńskiej i młodego księdza z parafii, udającego się na studia do Rzymu. Katedra wypełniona po brzegi. Przepiękny śpiew gregoriański w czasie mszy św., w wykonaniu katedralnego chóru męskiego, nie tylko ubogacił niedzielną liturgię ale dostarczył również wielu wzruszającyh przeżyć.

Widok rozmodlonych australijczyków pokazuje że św. Jadwiga Królowa staje się świętym całego Kościoła Katolickiego. Co nas najbardziej cieszy to fakt że św. Jadwiga Królowa trafia do serc dzięki przykładowi grupy katolickiego laikatu.

 

Po mszy św. udaliśmy się do pobliskiego hotelu Hyatt aby uczić ten uroczysty dzień lampką wina. Mieliśmy również okazję posłuchać kilku utworów Chopina w wykonaniu prof. Z. Les.

 

Msza święta w Katedrze na Wawelu, Kraków, Polska

W dniu 7 czerwca 2014 została odprawiona uroczysta Msza św. w Katedrze na Wawelu w Krakowie o godz. 12. W tym roku piękne czerwone róż od QJF został ‘wplecione’ w piękną kompozycję kwiatową przygotowaną przez panią M. Kuś. Staje się już tradycją składanie czerwonej róży na ołtarzu naszej ukochanej Patronki.

   

 

Mszę św. koncelebrowaną odprawili: ks. prof. Jacek Urban wraz z ks. Prałatem Zdzisławem Sochackim - kustoszem Katedry Wawelskiej i ks. Szymonem Czauderną ze Szczyrku oraz innymi księżmi. Piękne kazanie ks. profesora na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na Mszy św.

 

 

Jak co roku QJF przyznała siedem „statuetek- perełek” w kategorii dorośli i uczniowie. Wręczenia „statuetek- perełek” dokonał ks. Prałat Sochacki. W 2014 roku laureatami zostali: prof. Tadeusz Gromada - przedstawiciel Polonii z USA, kpt. żw. Zbigniew Sulatycki, dyrektor ZS 2 w Pile, Grzegorz Wądołowski i p. Sandra Grzeszczak – studentka z WSG w Bydgoszczy oraz uczniowie: Aleksander Ślusarczyk z LO w Kielcach, Katarzyna Leszczyńska z Gimnazjum w Luborzycy i Agata Stęplewska z SP 82 w Krakowie. Serdecznie gratulujemy laureatom.

 

 

W tym roku po raz trzeci miało miejsce wręczenie skarbu wiary na ręce obecnej Królowej Roku Weroniki Kurowskiej. Wręczenia dokonał ks. Prałat Z. Sochacki. Skarb wiary, złoty krzyżyk z kamieniem szlachetnym (w tym roku z akwamarynem) przekazywany jest co roku Królowej Roku jako zapewnienie że wiara jest najcenniejszym skarbem jaki młody człowiek może otrzymać w procesie edukacyjnym.

 Przyjmuje się piękna tradycja składania róż na ołtarzu św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej w Krakowie. Wyjątkowo okazale prezentował się różany kobierzec tkany sercami młodzieży i wyrażający wielką miłość do naszej Pani Wawelskiej.

Wybór Królowej Roku 2014/2015

 W tym roku wybór Krolowej Roku odbył się 8 czerwca o godz. 9 rano w auli Seminarium Krakowskiego przy Plantach.  Wszystkie kandydatki prezentowały się doskonale i jury miało bardzo trudne zadanie. Laureatką została Kornelia Kędzior ze SP nr 82 w Krakowie. Gratulujemy nowo wybranej królowej i życzymy spełnienia wszystkich marzeń, opieki św. Jadwigi Królowej jak również tego aby ten rok jej panowania był dla nas wszystkich rokiem szczęśliwym. Dziękujemy wszystkim królewnom i życzymy aby w następnym roku św. Jadwiga Królowa obdarowała je tytułem Królowej Roku.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do tego że święto św. Jadwigi Królowej było obchodzone tak urczyście.   

.

 

 

 

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation