8 CZERWCA 
SWIETO SW. JADWIGI KROLOWEJ

Święto św. Jadwigi Królowej

8 czerwca 2015

W Australii, z okazji święta św. Jadwigi Królowej, w katedrze melberneńskiej, jak również w ośrodkach polonijnych na świecie, odprawione były uroczyste Msze święte w dniu 8 czerwca. Jak co roku zostały wysłane zaproszenia do udziału w uroczystościach w Katedrze Wawelskiej w Krakowie i zachęta do obchodzenia tego święta w lokalnych ośrodkach, do większości polonijnych skupisk całego świata.

Msza święta w katedrze melberneńskiej

      

Widok ogólny na katedrę melberneńską

Jak co roku, aby lepiej przygotować się do obchodów kolejnej rocznicy kanonizacji naszej ukochanej Patronki, przez dziewięć dni odmawialiśmy w katedrze nowennę do św. Jadwigi Królowej przy głównym ołtarzu w połączeniu z codzienną mszą świętą o godz 13-tej. Nowenna Jadwigowa stwarza piękny modlitewny nastrój, ubogaca refleksją nad znaczeniem Jadwigowej świętości i uczy podążać za przykładem Pani Wawelskiej.

8 czerwca jest dobrą okazją do przypomnienia społeczności australijskiej o św. Jadwidze Królowej jako świętym Kościoła Katolickiego, który patronuje politykom, studentom jak również jest patronem naszego Narodu. W tym roku przez cały okres nowenny rozdawaliśmy biuletyn informacyjny QJF-u w którym zamieściliśmy homilię kanonizacyjną św. Jadwigi Królowej wygłoszoną przez św. Jana Pawała II. Zamieściliśmy też zdjęcie św. Jana Pawła II z św. Jadwigą Królową i kilka zdjęć: perełki, wręczenie statuetek-perełek, Królowe Roku z krzyżykiem ‘skarb wiary’. W Australii i w Melbourne o św. Jadwidze Królowej prawie się nie wspomina. Jesteśmy jedynym źródłem informacyjnym o św. Jadwidze Królowej. Dzięki naszej inicjatywie wielu melbernian przekonuje się do św. Jadwigi Królowej
 

Dzięki działalności informacyjnej QJF św. Jadwiga Królowa staje się coraz bardziej znana w Australii wśród różnych nacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród krajów azjatyckich.

   

Uczestinczący we mszy św. z zainteresowaniem czytali biuletyn QJF a także zadawali wiele pytań.

Msza św. w dniu 8 czerwca, która w tym roku wypadła w poniedziałek, odprawiona została przez  księdza Richarda z parafii. I w tym roku melbernianie nie zawiedli. Piękne kazanie z przykładami z życia św. Jadwigi Królowej dostarczyło wielu wzruszającyh przeżyć.

 

Widok rozmodlonych australijczyków pokazuje że św. Jadwiga Królowa staje się świętym całego Kościoła Katolickiego. Co nas najbardziej cieszy to fakt że św. Jadwiga Królowa trafia do serc dzięki przykładowi grupy katolickiego laikatu.

 

Po mszy św. udaliśmy się do pobliskiego hotelu Hyatt aby uczcić ten uroczysty dzień lampką wina. Wieczorem kontynuowaliśmy obchody w pięknej scenerii hotelu Sofitel spoglądając na tętniące życiem Melbourne ‘by night’.

 

Msza święta w Katedrze na Wawelu, Kraków, Polska

W dniu naszej Patronki, 8 czerwca 2015, w uroczystej Mszy św. wzięło udział około 900 uczniów, nauczycieli i dyrektorów z ponad 50-ciu szkół. W tym roku do obchodzonych uroczystości w Krakowie włączyli się uczniowie i nauczyciele ze szkoły w Budapeszcie.

Jak co roku, piękna kompozycja kwiatowa, czerwone róże i białe lilje, została przgotowana przez panią M. Kuś. Staje się również tradycją składanie czerwonej róży na ołtarzu naszej ukochanej Patronki.

   

 

Uroczystą Mszę św. koncelebrowaną odprawił JE ks. Kardynał S. Dziwisz wraz kilunastoma księżmi. Piękne kazanie na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych na Mszy św. Serdecznie dziękujemy J E Ks. Kardynałowi Dziwiszowi za przewodniczenie w Eucharystii. W szczególny sposób pragniemy podziękować ks. prałatowi Sochackiemu, kustoszowi Katedry Wawelskiej, za jego ogromny wkład w przygotownaie tej pięknej uroczystości.  

 

 

 

   

 

W tym roku, uroczystości w Katedrze Wawelskiej uświetnił swym występem chór z Wegier, ze szkoły katolickiej w Budapeszcie. Nie zabrakło również przedstawiciela węgierskiego korpusu dyplomatycznego w Polsce – pani Konsul Generalnej Węgier dr Adrienne Körmendy.

 

Jak co roku QJF przyznała siedem „statuetek- perełek” w kategorii dorośli i uczniowie. Wręczenia „statuetek- perełek” dokonał ks. Prałat Sochacki przy ołtarzy koronacyjnym w Katedrze Wawelskiej. W 2015 roku laureatami zostali: Prezes USOPAł Jan Kobylanski (przedstawiciel pan redaktor Gazety Warszawskiej – Mirosław Kokoszkiewicz), pan Leszek Chrobak Dyrektor ZS w Szczyrku i pani Danuta Pączek, Dyrektor Zespołu Szkół w Żegocinie oraz uczniowie: Karolina Zachwieja, uczennica III LO im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, Damian Baliński, uczeń Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach i Mateusz Zarzeczny, uczeń Szkoły Podstawowej nr 50 im. Królowej Jadwigi w Warszawie. Serdecznie gratulujemy laureatom.

 

 

 

W tym roku po raz szósty miało miejsce wręczenie skarbu wiary na ręce obecnej Królowej Roku Kornelii Kędzior. Wręczenia dokonał ks. Prałat Z. Sochacki. Skarb wiary, złoty krzyżyk z kamieniem szlachetnym (w tym roku z tsavorytem) przekazywany jest co roku Królowej Roku jako zapewnienie że wiara jest najcenniejszym skarbem jaki młody człowiek może otrzymać w procesie edukacyjnym.

 

 

 Przyjmuje się piękna tradycja składania róż na ołtarzu św. Jadwigi Królowej w katedrze wawelskiej w Krakowie. Wyjątkowo okazale prezentował się różany kobierzec tkany sercami młodzieży i wyrażający wielką miłość do naszej Pani Wawelskiej.

Wybór Królowej Roku 2015/2016

  

 W tym roku wybór Krolowej Roku odbył się 8 czerwca w godzinach popołudniowych. Wszystkie kandydatki prezentowały się doskonale i jury miało bardzo trudne zadanie. Laureatką została Martyna Kuppe z Gimnazjum nr. 1 we Wschowej. Gratulujemy nowo wybranej królowej i życzymy spełnienia wszystkich marzeń, opieki św. Jadwigi Królowej jak również tego aby ten rok jej panowania był dla nas wszystkich rokiem szczęśliwym. Dziękujemy wszystkim królewnom i życzymy aby w następnym roku św. Jadwiga Królowa obdarowała je tytułem Królowej Roku.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do tego że święto św. Jadwigi Królowej było obchodzone tak urczyście.  

 

 

 

 

Copyright the Queen Jadwiga Foundation